Coworking – na czym polega?

Coworking to rozwiązanie, z którego codziennie korzystają tysiące specjalistów i wszelkiego rodzaju freelancerów. Na czym polega idea coworkingu i czy jest korzystna?

Coworking – to słowo coraz częściej pojawia się w rozmowach. W każdym mieście otwierają się nowe przestrzenie coworkingowe i coraz więcej osób mówi o możliwości jej założenia. Ale o co właściwie z tym chodzi? Na czym polega wynajem coworkingowy i do kogo jest skierowany?

Czym jest coworking?

Przestrzenie coworkingowe to wspólne biura, w których freelancerzy, telepracownicy i przedsiębiorcy spotykają się, aby pracować. Większość z nich to specjaliści, którym do wykonywania swojej pracy wystarczy laptop, telefon, drukarka i dobre łącze internetowe, np.:

  • programiści;
  • projektanci;
  • menedżerowie mediów społecznościowych; dziennikarze;
  • księgowi.

Zasadniczą różnicą dzielącą tę przestrzeń od centrów biznesowych i klasycznych biur współdzielonych jest postać managera, czyli osoby, która pracuje na pełny etat, aby osoby pracujące lepiej się poznały i tworzyły zaufane i prężnie działające miejsce pracy.

Praca w coworkingu jest jak praca w firmie, ale zamiast mieć kolegów z różnych działów, otaczają cię profesjonaliści o różnych umiejętnościach, zainteresowaniach i sieci kontaktów. Są jak współpracownicy, tylko mają innego zdalnego pracodawcę.

W przestrzeni coworkingowej nikt nie jest zobowiązany do dzielenia się i pomagania w obowiązkach – wszyscy pracują samodzielnie, ale nie w samotności.

Coworking stanowi swoistą ewolucją pracy zespołowej. Koncepcja narodziła się w 2005 roku w San Francisco roku i jest wynikiem zmian w gospodarce.

Jako istoty ludzkie jesteśmy społeczni i taka też staje się gospodarka – z większą liczbą kontaktów i interakcji. Dzięki ewolucji Internetu stajemy się bardziej produktywni niż kiedykolwiek. Jedna osoba może wykonywać pracę, którą wcześniej wykonywała cała firma.

Co za tym idzie, jest dużo więcej pracy, ale miejsc zatrudnienia niekoniecznie. Standardem jest fakt, że duże firmy redukują personel i zlecają realizację niektórych zadań na zewnątrz. Dzięki tym zmianom i potrzebom nowych mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych dokonuje się obecnie eksplozja coworkingu – odpowiada on na potrzebę, której do tej pory nie pokrywał rynek.

Zobacz też:  Jak zostać ambasadorem? Jakich kwalifikacji potrzebujesz?

Biuro coworkingowe do pracy zdalnej

Jeśli szukasz elastyczności, profesjonalnego środowiska pracy i rozsądnych cen, coworking może być dobrym rozwiązaniem. Użytkownikami przestrzeni coworkingowych są w większości freelancerzy, przedsiębiorcy i specjaliści, którym do pracy zawodowej wystarczą komputer, telefon komórkowy i którzy szukają czegoś więcej niż krzesła, biurka do pracy i połączenia z internetem. W końcu mamy to w domu, a czego nie umożliwia praca w domowej przestrzeni?

  • możliwości przebywania z innymi profesjonalistami, dzięki którym stajemy się bardziej produktywni i lepiej się skoncentrujemy;
  • opcji rozdzielenia życia zawodowego i osobistego, ze wszystkimi tego niedogodnościami;
  • środowiska wymiany doświadczeń i współpracy, w którym bez trudu znajdziemy kogoś, z kim możemy rozwiać wątpliwości, uruchomić nowy projekt lub zainwestować w biznes;
  • coworkingowego wyposażenia –recepcji, strefy relaksu, wygodnej kuchni z jadalnią i profesjonalnego sprzętu biurowego.

Wady i zalety coworkingu

Jak większość rozwiązań, również coworking ma swoje plusy i minusy, dlatego zanim zdecydujesz się wynająć biurko do pracy zdalnej, dowiedz się, jakie są dobre i złe strony idei coworkingu.

Zalety coworkingu

Elastyczność użytkowania. Przestrzenie coworkingowe oferują różne plany w zależności od potrzebnych godzin, a do tego nie wymagają długich kontraktów.

Własna przestrzeń. Zapewniają profesjonalną przestrzeń do pracy, są również wyposażone w sale konferencyjne, w których można przyjmować klientów i przeprowadzać prezentacje.

Brak rozproszeń. Profesjonalna rutyna pracy jest pozbawiona rozpraszających bodźców.

Więcej relacji. Menedżerowie przestrzeni coworkingowych aktywnie pracują nad tworzeniem relacji między współpracownikami a kontaktami zewnętrznymi.

Networking. Bez trudu powiększasz swoją sieć kontaktów, rozmawiając z innymi współpracownikami podczas lunchu, kawy lub innego wydarzenia.

Higiena pracy. Jasny podział na życia na osobiste i zawodowe.

Wady wynajmu przestrzeni coworkingowej

Hałas. Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy w absolutnej ciszy, może to nie być idealne miejsce dla ciebie. Dobrym rozwiązaniem mogą być zatyczki lub słuchawki z muzyką.

Za dużo ciszy. Jeśli wszyscy pracują bardzo cicho, jak w bibliotece, to przerwanie ciszy aby wykonać rozmowę telefoniczną może być krępujące.

Zobacz też:  Nepotyzm w pracy – definicja i przykłady

Samotność. Jeżeli lepiej pracuje ci się w samotności, to towarzystwo innych coworkerów może cię rozpraszać.

Bark tajemnic. Tracisz prywatność podczas rozmów telefonicznych. Nawet jeśli inni nie chcą, to mogą cię usłyszeć. Jeśli musisz przeprowadzić rozmowę, która wymaga dyskrecji, możesz zadzwonić poza obszarem wspólnym.

Czy przestrzeń coworkingowa jest dla ciebie?

Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, czy jest dla Ciebie, jest jej wypróbowanie. Ponieważ to nowy sposób pracy, musisz go dobrze sprawdzić.

Możesz skorzystać z bezpłatnych dni próbnych, aby odwiedzić różne przestrzenie, porozmawiać z jej członkami i przekonać się, czy to miejsce ci odpowiada. Większość wątpliwości i pytań, które pojawiają się przed rozpoczęciem korzystania z przestrzeni coworkingowej, rozwiązuje się, gdy już tam jesteś. Wypróbuj różne coworkingi, ale zawsze otwieraj się na ludzi tak, jakbyś miał tam zostać.

Zaletą coworkingu jest to, że możesz należeć do kilku takich środowisk jednocześnie, a tym samym w pełni wykorzystać sieci każdej z nich. To trudne do wykonania, pracując w domu.

Skoro już wiesz, na czym polega coworking, to możesz rozpocząć poszukiwania miejsca, które pozwoli ci na pełne skupienie, zwiększy produktywność i będzie znajdować się odpowiedniej lokalizacji. Mnóstwo osób, w tym początkujących przedsiębiorców twierdzi, że warto skorzystać z takiego wynajmu biura.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *