Jak zostać aktorem dubbingowym? Profesjonalny dubbing dodaje finalnemu dziełu czegoś wyjątkowego, stań się tego częścią

Jak zostać aktorem dubbingowym? Podkładanie głosu pod fantastyczne postacie to niesamowita przygoda. To również ciekawa forma pracy zarobkowej. Wymaga jednak odpowiednich umiejętności. Sprawdź, jak je nabyć!

Jak zostać aktorem dubbingowym? Każde dziecko uwielbia bajki, niektóre animacje stały się wręcz kultowe. Szczególnie niektóre postacie przedarły się do popkultury. Idealnym przykładem jest ogr Shrek. Teksty wypowiadane przez tę postać stają się inspiracją dla memów, przeróbek oraz innych tworów kultury popularnej. A za sukcesem takich postaci stoi nie tylko odpowiednie scenariusz, ale również aktor głosowy, który potrafi natchnąć życiem granego przez siebie bohatera. Dowiedz się więcej o pracy aktora głosowego!

Jak zostać aktorem dubbingowym?

Jak zostać aktorem dubbingowym? Najczęściej obieraną drogą jest ukończenie szkoły aktorskiej. Są to w większości renomowane placówki, do których trudno się dostać. Co roku zgłaszają się tysiące potencjalnych kandydatów, z których wyłącznie nieliczni będą mieli okazję ją ukończyć. Możesz wykorzystać również szkołę policealną, która podobnie jak studia przygotują cię do zawodu aktora. Jest to bardziej dostępna opcja, ponieważ w większości liczba miejsc jest znacznie większa. Podczas takich zajęć będziesz ćwiczył podstawowe umiejętności aktorskie.

Początki z dubbingiem

Bardzo często aktorzy dubbingowi rozpoczynają swoją przygodę we własnym zakresie. Szkolą się w domu lub dołączają do grup, które zrzeszają ludzi interesujących się dubbingiem. Internet znacznie zbliżył do siebie ludzi. Teraz możesz znaleźć osoby, które podobnie jak ty rozważają taką ścieżkę kariery. Wspólne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem może być bardzo ciekawym początkiem drogi. Niestety samo uczestniczenie w takiej grupie nie pozwoli ci wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy doświadczonych nauczycieli.

Zobacz też:  List intencyjny – z czym się wiąże wstępna deklaracja zatrudnienia?

Krok dalej

Jak zostać aktorem dubbingowym? Jeżeli myślisz o tym zawodzie poważnie i nie boisz się zainwestować w swój rozwój, to możesz skorzystać z warsztatów dubbingowych. Zazwyczaj są one płatne. Podczas ich trwania zostaniesz zaznajomiony z podstawowymi technikami oraz ćwiczeniami głosowymi, które pomogą ci rozwijać swoje umiejętności po zakończeniu warsztatów. W tym zawodzie podobnie jak w każdym innym konieczna jest praktyka. Początki mogą być trudne oraz zniechęcające. Warsztaty potrafią jednak dać narzędzia, przy pomocy których wytrwale będziesz mógł budować swoje portfolio.

Cechy aktora dubbingowego

Aktor dubbingowy powinien mieć przede wszystkim doskonałą dykcję. Jeżeli chcesz nim zostać, to musisz pamiętać, że głos jest twoim narzędziem pracy. Szanuj go i unikaj papierosów oraz alkoholu, ponieważ negatywnie wpływają one na struny głosowe. Musisz wykazać się również odwagą, ponieważ castingi bywają stresujące. Możesz zarabiać ze swojego głosu pod warunkiem, że będziesz wciąż go trenował. Wykonuj ćwiczenia, a być może doprowadzi cię to do dubbingowani filmów i seriali. Aktor dubbingowy i filmowy nie różnią się zbytnio od siebie. W obu przypadkach chodzi o wykreowanie roli.

Praca aktora głosowego może pozwolić realizować ci się w teatrze lub studio. Obecna popularność social media sprawia, że niektórzy próbują wypłynąć na szerokie wody, zakładając swój kanał np. na YouTube. Publikują tam swoje umiejętności, a następnie przyjmują oferty. Jest to jednak zajęcie, które z dużą dozą prawdopodobieństwa wymaga talentu. Nie każdy będzie w stanie skutecznie modulować głosem. Aktor głosowy może zarobić bardzo dobre pieniądze pod warunkiem, że jest na najwyższym poziomie. Na początku małe role pozwalają sobie wyłącznie dorobić do pensji.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *