Czy można nauczyć się projektować grafiki? Jak zostać grafikiem komputerowym i jak wyglądają jego zarobki?

Sektor IT jest jednym z najszybciej rozwijających się w ostatnich latach. W związku z tym specjaliści od projektowania graficznego cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy. Dowiedz się, jak zostać grafikiem komputerowym.

Zawód grafika oraz cała branża IT cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób, które szukają pomysłu na karierę zawodową lub chcą się przebranżowić. Duży wpływ na to ma fakt, że to sektor, w którym nie zawsze wykształcenie stawia się na pierwszym miejscu. Większość pracodawców na pierwszym miejscu stawia portfolio oraz umiejętność obsługi wybranych programów graficznych. Przed wieloma osobami otwiera to szanse na atrakcyjną karierę zawodową oraz płace na satysfakcjonującym poziomie. Sprawdź, jak zostać grafikiem komputerowym.

Kim jest grafik komputerowy?

Jak sama nazwa wskazuje, praca grafika polega na przygotowywaniu różnych elementów wizualnych i audiowizualnych przy pomocy profesjonalnych programów graficznych. Wśród nich wymieniane są m.in. takie oprogramowania jak: Adobe Photoshop, QuarkXpress, Adobe Illustrator, inDesign, Corel, czy Canva. Jeżeli chcesz zostać grafikiem, to powinieneś mieć wysoce rozwinięte: zmysł artystyczny, umiejętności plastyczne, wiedzę z zakresu reklamy, czy też zdolność pracy pod presją czasu. Tak wygląda specyfika pracy grafika komputerowego, który ma ograniczony czas na realizację danego projektu i jednocześnie musi zadbać o każdy jego detal i zgodność z wytycznymi przesłanymi przez klienta lub bezpośrednich przełożonych. Kolejnym atutem doświadczonych grafików jest znajomość programów komputerowych oraz nowoczesnych technologii, które ułatwiają codzienną pracę. To w połączeniu z kreatywnością i rozwijaniem swoich umiejętności na kursach i szkoleniach sprawia, że tworzenie grafik będzie jeszcze bardziej efektywne.

Zobacz też:  Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy - wszystkie informacje

Czym się zajmuje?

W pracy jako grafik będziesz projektował m.in.:

  • logo;
  • druki;
  • materiały do social media;
  • grafiki i szablony stron internetowych;
  • materiały audiowizualne;
  • identyfikację wizualną firmy;
  • elementy gier komputerowych;
  • widoki aplikacji mobilnych;
  • reklamy;
  • i wiele innych.

Szczegółowy zakres obowiązków zależy od specjalizacji grafika oraz formy i miejsca jego zatrudnienia. Obecnie standardem jest specjalizowanie się w określonym typie zleceń, co zwiększa atrakcyjność grafika na rynku pracy oraz pozwala mu podnieść przychody. Podstawowe typy specjalistów to m.in.: ilustratorzy, graficy 3D, reklamowi, czy też projektanci interface’ów.

Czy wykształcenie jest kluczowe w pracy grafika?

Zawód grafika komputerowego to idealny przykład tego, że nie zawsze dyplom stawiany jest na pierwszym miejscu. Oczywiście na rynku dostępne są branżowe studia graficzne, na które decyduje się wielu zainteresowanych. Można tam nabyć praktyczną wiedzę w zakresie programów informatycznych i graficznych, czy też marketingu, a na sam koniec uzyskać dyplom ukończenia studiów. Będzie on respektowany przez agencje marketingowe oraz inny typ pracodawców, jednak kluczem i tak z reguły okazuje się portfolio.

Je wyrobić można sobie, nie tylko idąc na studia. Przede wszystkim początkujący grafik powinien postawić na praktyki i staże w renomowanych firmach i kończenie kursów grafiki komputerowej, które będą dopasowane bezpośrednio do jego potrzeb. Materiały z zakresu podstawowej wiedzy związane z grafiką są ogólnodostępne w sieci i każdy może do nich sięgnąć. Dobrym wyborem może okazać się także tworzenie projektów dla siebie, które później można przedstawić potencjalnym pracodawcom.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Na pracę w zawodzie często decydują się absolwenci liceów plastycznych, Akademii Sztuk Piękna, czy też osoby na studiach pierwszego lub drugiego stopnia kierunków związanych z marketingiem. Praca na stanowisku grafika nie jest zarezerwowana dla osób z wykształceniem wyższym. Tak naprawdę zawsze jest dobry czas na praktykę zawodową. Osoby interesujące się tematem mogą szukać wiedzy i uczęszczać na staże i praktyki. W ten sposób może nabyć umiejętności w zakresie obsługiwania programów takich, jak: Photoshop, Canva, czy też Corel. Podczas nauki można zajmować się m.in. projektowaniem logotypów firm, designem stron internetowych czy też materiałów wideo. Jeżeli jakiś program nie będzie dla Ciebie intuicyjny, to warto przejść przez jego tutorial.

Zobacz też:  Jak zostać adwokatem oraz z jakimi obowiązkami wiąże się ta praca? Czy zawód adwokata i prawnika jest tym samym?

Branża marketingowa i nie tylko. Gdzie znaleźć pracę?

Grafik komputerowy wykonuje szereg różnych zadań i w zależności od tego, czym konkretnie się zajmuje, tam powinien szukać zatrudnienia. Dobrym wyborem może być m.in. uczęszczanie na spotkania branżowe takie jak Grafconf, gdzie można poznać wiele wpływowych osób z branży. Takie znajomości otwierają wiele drzwi. Specjaliści mogą postawić na pracę freelancera i wykonywanie zleceń dla klientów pozyskiwanych we własnym zakresie. Alternatywą jest praca na etacie w dużej firmie, w agencji, czy też w mniejszych zespołach. Niezależnie od tego, na jaką ścieżkę pracy komercyjnej postawić, ostatecznie będziesz pracować w zespole, dlatego musisz posiadać rozwinięte kompetencje miękkie. Ze względu na zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie grafiki, znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienie nie powinno stanowić problemu.

Jak kształtują się zarobki grafika komputerowego?

Realne zarobki grafików różnią się w zależności od miejsca i typu zatrudnienia. Średnie wynagrodzenie w przypadku pracy na etacie to 4500 PLN brutto, przy czym na wyższe można liczyć w większych ośrodkach miejskich i w bardziej rozbudowanych firmach. Oczywiście lepiej kształtują się płace osób, które wykonują pracę jako freelancerzy i są cenieni na rynku. Dobrym wyborem może okazać się także założenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas miesięczne wynagrodzenie może wynosić powyżej 10 000 PLN i więcej. Pod tym względem sektor grafiki jest bardzo atrakcyjny.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *