Jak zostać kominiarzem? Zawód kominiarza wciąż jest bardzo potrzebny, nadal możesz zdobyć uprawnienia kominiarskie

Jak zostać kominiarzem? Wydaje się, że ten zawód powoli odchodzi w zapomnienie, ale wciąż jest bardzo potrzebny. Pomimo rozwoju energii odnawialnej tradycyjne kominy wciąż są użytkowane. Dowiedz się więcej.

Jak zostać kominiarzem? Zawód ten powstał w jasnym celu, aby chronić ludzi przed niebezpieczeństwem. Zbierające się w kominie sadze mogą ulec zapłonowi. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do całkowitego spłonięcia domu. To właśnie od palących się sadzy w kominie często rozpoczynają się pożary. Nic więc dziwnego, że powstał zawód, którego celem jest przeciwdziałanie takim sytuacją. Czytaj dalej!

Dwie drogi

Są dwie poprawne odpowiedzi na pytanie, jak zostać kominiarzem. Pierwsza to ukończenie szkoły o profilu kominiarskim. Są to zdecydowanie niszowe placówki. Działają one na dokładnie takiej samej zasadzie jak inne szkoły zawodowe. Program nauczania obejmuje najważniejsze zagadnienia, a na sam koniec ma miejsce egzamin zawodowy. Drugi sposób polega na odbyciu 3-letnich praktyk u mistrza kominiarskiego. Po takim czasie będziesz musiał przystąpić do egzaminu czeladniczego, aby uzyskać uprawnienia. Następnie, jeżeli zechcesz, będziesz mógł przystąpić do egzaminu mistrzowskiego po 6 latach pracy.

Egzamin – jak zostać kominiarzem?

Jak zostać kominiarzem? Trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia. To właśnie one umożliwią ci samodzielne wykonywanie zawodu. Odpowiednie kwalifikacje możesz zdobyć poprzez zdanie egzaminu czeladniczego. Składa się on z części teoretycznej oraz praktyki. Po pozytywnym ukończeniu egzaminu otrzymasz uprawnienia do:

  • kontroli przewodów kominowych;
  • sprawdzanie drożności przewodów kominowych;
  • oceny stanu kratek wentylacyjnych;
  • weryfikacji stanu cyrkulacji powietrza.

Przebieg egzaminu

Egzamin składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Przygotowywany jest przez Izbę Rzemieślniczą. Część teoretyczna polega na wypełnieniu testu jednokrotnej odpowiedzi oraz następującej później rozmowy, podczas której kandydat odpowiada na pytania. Zakres materiału jest dość szeroki. Poza oczywistymi aspektami związanymi z pracą zawiera on również zagadnienia z ochrony środowiska, BHP, czy rachunkowości. Podczas rozmowy padają pytania z technologii oraz maszynoznawstwa. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu zadania zleconego przez komisję.

Zobacz też:  Umowa zlecenie a wliczanie do stażu pracy - czy zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej liczy się do emerytury?

Jak wygląda praca kominiarza?

Praca kominiarza jest bardzo odpowiedzialna. Polega na nadzorowaniu oraz kontrolowaniu kominów. Ma to na celu minimalizowanie szansy na wystąpienie jakiegokolwiek zagrożenia. Kominiarze są bardzo cenieni w społeczeństwie. Budzą wiele pozytywnych emocji. Po każdej kontroli kominiarz musi wypełnić odpowiedni protokół. Podaje tam informacje, które wywnioskował, a również wykonuje szkic przewodów kominowych, na którym uwzględnia ich drożność. Jak zostać kominiarzem? Możesz znaleźć zatrudnienie w spółdzielniach mieszkaniowych lub prywatnych firmach specjalizujących się w takich pracach.

Obowiązki kominiarza

Zawód kominiarza obejmuje więcej obowiązków, niż może się wydawać. Podejmując się tej pracy, musisz przeprowadzać kontrolę przewodów kominowych, podczas których sprawdzasz ich drożność. Kominiarz ocenia również stan techniczny kratek wentylacyjnych oraz drzwiczek rewizyjnych. Ważnym elementem pracy jest dbanie o prawidłową cyrkulację powietrza. Kominiarz musi również kontrolować stan komina, który znajduje się na dachu. Po całej inspekcji konieczne jest wypełnienie właściwego protokołu oraz sporządzenie szkicu i numeracji pionów.

Cechy dobrego kominiarza

Kominiarz przede wszystkim nie może mieć lęku wysokości. To dość oczywiste. Podczas sprawowania obowiązków niejednokrotnie będzie zmuszony wychodzić na dachy budynków. W związku z tym wymagany jest również dobry stan zdrowia. Praca kominiarza jest bardzo odpowiedzialna. Niedopatrzenie może skutkować wystąpieniem wielu negatywnych konsekwencji. W związku z tym kominiarz musi być bardzo skrupulatny oraz odpowiedzialny. Rzetelność oraz dokładność to cechy, które są wręcz wymagane u kominiarza. Wymagana jest również duża wiedza techniczna, która dotyczy systemów grzewczych.

Czy jest to wymierający zawód?

Kominiarz to zawód, który wciąż ewoluuje. Coraz rzadziej występuje w znanej z dawnych czasów formie. Kominiarze obecnie często to po prostu specjaliści, którzy zajmują się nadzorem instalacji. Rzadko pojawiają się już w swoich charakterystycznych mundurach, a nawet typowa szczotka do komina nie pojawia się tak często, ponieważ pojawiają się nowoczesne metody udrażniania kominów.

Zobacz też:  Praca w archiwum – kto nadaje się na stanowisko archiwisty i jak wygląda kariera pracownika archiwum?

Prawda jest taka, że dopóki ludzie będą wykorzystywali systemy grzewcze, które będą wymagały interwencji specjalisty, to kominiarze będą potrzebni. Już obecnie kominiarze kontrolują prawidłowe ustawienie oraz podpięcie kotłów grzewczych. Czuwają również nad stanem wentylacji pomieszczenia. Jeżeli zdecydujesz się na ten zawód, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pracy. Liczba przeszkolonych specjalistów spada, a wciąż są bardzo potrzebni.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *