Odkryłeś w sobie powołanie i zastanawiasz się nad nauką w seminarium? Dowiedz się, jak zostać księdzem oraz z czym wiąże się praca duchownego

Jesteś osobą wierzącą i czujesz w sobie misję pomagania innym? Być może odnajdziesz się w roli duchownego. Dowiedz się jak zostać księdzem oraz z czym wiąże się ten urząd.

Potocznie nazywany ksiądz to inaczej duchowny katolicki, który posiada odpowiednie święcenia kapłańskie. Aby nim zostać, konieczne jest ukończenie nauki w seminarium duchownym. Jednak wykształcenie to nie wszystko, w tym zawodzie o wiele ważniejsze jest powołanie oraz głęboka wiara w Boga. Co więcej, nie każdy nadaje się na duchownego, ponieważ praca ta związana jest z mnóstwem wyrzeczeń – potrafi jednak być bardzo satysfakcjonująca. Jeżeli zastanawiasz się jak zostać księdzem, z pewnością znajdziesz w tym artykule wiele praktyczny informacji.

Jak zostać księdzem?

Zostać księdzem można wyłącznie poprzez zdobycie odpowiedniego wykształcenia na konkretnej uczelni, a dokładnie w seminarium duchownym. Osoby, które są zainteresowane kapłaństwem, muszą też mieć zdaną maturę oraz ukończoną szkołę średnią. Aby aplikować do seminarium, konieczne jest przygotowanie wielu dokumentów, między innymi takich jak metryka chrztu i bierzmowania, opinia księdza proboszcza i katechety oraz świadectwo ślubu kościelnego rodziców. Chociaż uważa się, że nie istnieją ograniczenia wiekowe, aby ubiegać się o ten fach, zazwyczaj kandydaci do seminarium mają nie więcej niż 35 lat. Co więcej, mogą to być jedynie mężczyźni w stanie wolnym, którzy zostali ochrzczeni w religii katolickiej w Polsce.

Rekrutacja na księdza – najważniejsze powołanie

Jak zostać księdzem? Osoba, która chce być księdzem, musi przygotować się na wiele lat nauki i ciężką pracę – już sama rekrutacja na kapłana jest skomplikowana. Po złożeniu odpowiednich dokumentów oraz spełnieniu koniecznych wymagań kandydat do seminarium bierze udział w pisemnym egzaminie z języka polskiego oraz czekają go egzaminy z teologi. Podstawą w tym przypadku jest Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zanim kandydaci na księdza zostaną przyjęci na studia, przechodzą tzw. okres propedeutyczny, w czasie którego rektor uczelni sprawdza autentyczność ich głosu powołania. Muszą oni także wyróżniać dobrym zdrowiem fizyczny i psychicznym, dlatego przed przyjęciem do seminarium odbywają konsultację z lekarzem.

Zobacz też:  Zawód architekta cieszy się uznaniem społecznym – dowiedz się, jak zostać architektem wnętrz i poznaj jego zarobki

Urząd kapłański – czy to coś dla Ciebie?

Bycie księdzem to duża odpowiedzialność, a zarazem interesująca praca, w której nie można narzekać na monotonię. Aby otrzymać święcenia, trzeba nie tylko posiąść wiedzę teologiczną, ale przede wszystkim odczuwać powołanie. Duchowieństwo to droga życiowa, którą wybiera się na całe życie – wybór ten musi więc być przemyślany. Jakimi cechami charakteru powinien wyróżniać się przyszły kleryk? Z pewnością pracowitością i cierpliwością, które przydadzą się mu zarówno podczas studiów, jak i w trakcie późniejszej pracy. Powinien dobrze przemawiać oraz łatwo nawiązywać kontakty z innymi. Aby wstąpić do seminarium, nie można przejawiać chęci zawarcia małżeństwa czy posiadania dzieci.

Edukacja w seminarium – co musisz wiedzieć?

Edukacja w wyższym seminarium duchownym trwa 6 lat. W ciągu pierwszych dwóch lat alumni zgłębiają przedmioty filozoficzne, a następnie teologię. W trakcie nauki uczniowie mieszkają w budynku seminarium, co pomaga im w kształtowaniu duchowym. To odpowiedni czas na przyzwyczajenie się do separacji z bliskimi oraz rygoru i wyrzeczeń, które będą im towarzyszyć przez resztę życia. Po ukończeniu piątego roku przyjmują sakrament święcenia pierwszego stopnia, natomiast po zakończeniu całej nauki otrzymują święcenia kapłańskie. Często już w ciągu kilku kolejnych dni mogą odmówić swoją pierwszą mszę w rodzinnych parafiach.

Jak zostać księdzem – szanse na zatrudnienie

Absolwenci seminarium rozpoczynają swoją pracę w roli duchownego jako wikariusze w parafiach. Z czasem jednak mogą awansować w hierarchii kościelnej oraz rozpocząć pracę także w diecezji czy archidiecezji. Wyróżnia się kilka stopni duchowieństwa takich jak proboszcz, dziekan, biskup lub arcybiskup. Najwyższym stanowiskiem jest biskup rzymski, czyli papież. Duchowni mogą podjąć się wielu różnych prac, między innymi w szkole, szpitalu, więzieniu czy na uczelniach. Niekiedy zostają przydzieleni do obsługi duszpasterskiej lub pracują jako kapelani wojskowi na misjach wojskowych. Mają też możliwość zostania misjonarzem zakonnym.

Zobacz też:  Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa niepewności

Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *