Jak zostać leśniczym i czy to praca dla ciebie?

Dla wielu osób bycie leśniczym jawi się jako spełnienie marzeń – spokój i cisza, połączone z przebywaniem całymi dniami na łonie natury. Czy rzeczywiście jest to aż tak lekka praca? Zobacz, jak zostać leśniczym i znaleźć zatrudnienie w Lasach Państwowych.

Nie każdy odnajdzie się jako leśniczy – w ramach wykonywanych obowiązków trzeba spędzać sporo czasu samotnie w lesie, nawet podczas trzaskających mrozów, wykonywać ciężką pracę fizyczną, związaną m.in. z nasadzaniem lasu i pielęgnowaniem sadzonek, zmagać się z gryzącymi owadami oraz nierzadko stawać oko w oko z dziką zwierzyną czy kłusownikami. Jednak ci, których pociąga spędzanie czasu na łonie natury i nie boją się samotności ani zimna odnajdą wiele przyjemności w pracy leśniczego. Jakie dokładnie są jego obowiązki? Ile zarabia? Jaki zostać leśniczym?

Leśniczy – czym właściwie się zajmuje?

Zakres obowiązków w głównej mierze zależy od piastowanego stanowiska – nadleśniczy ma pod swoją kuratelą większy obszar, zwany nadleśnictwem, w którym odpowiada za całokształt jego działalności. Mniejszą jednostką administracyjną są obręby, które z kolei dzielą się na nawet kilkanaście leśnictw, w których zatrudnieni są leśniczowie. Odpowiadają oni za walkę z kłusownikami, kradzieżami drewna i szeroko rozumianą gospodarkę leśną. Jego pomocnikiem jest gajowy (podleśniczy), który dokonuje pomiarów i nadzoruje wykonywane w lesie prace. W każdym przypadku oznacza to godziny spędzane w lesie, często na pracy fizycznej.

Jak zostać leśniczym?

Jakimi przymiotami powinien cechować się pracownik służby leśnej? Bez wątpienia niezbędna będzie świetna orientacja w terenie – pomimo coraz częstszego wykorzystania nadajników GPS, nadal niezbędne okazuje się sprawne znajdowanie ścieżek w każdych warunkach pogodowych. Praca w lasach wymaga również dobrej sprawności fizycznej – wszak związana jest m.in. z wielogodzinnymi wędrówkami, prowadzeniem nasadzeń oraz innych prac w lesie. Leśniczy powinien być także dobrym obserwatorem, ponieważ prowadzenie obserwacji to jedna z podstawowych prac wykonywanych przez niego. Dobrze by było, gdyby także samotność nie była dla niego problemem.

Zobacz też:  Poczta Polska – na czym polega praca na poczcie w okienku? Jakie są zarobki na poczcie dla nowych pracowników?

A jakie kwalifikacje są niezbędne?

Pierwszy szczebel kariery leśniczego, czyli podleśniczy (gajowy) wymaga posiadania co najmniej wykształcenia średniego technicznego o kierunku leśnym. Po nim należy odbyć roczny staż w Lasach Państwowych, po którym można podejść do egzaminu, w którym padają pytania dotyczące przepisów prawnych, ochrony środowiska czy zarządzania mieniem Skarbu Państwa. W przypadki leśniczego niezbędne będzie wykazanie się ukończeniem studiów na kierunku leśnictwo i dwoma latami stażu lub czterema w przypadku posiadania średniego wykształcenia. Nadleśniczy musi z kolei wykazać się wyższym wykształceniem oraz ośmioma latami pracy w leśnictwie.

Czym jeszcze musi wykazać się dobry leśnik?

Z uwagi na zakres wykonywanych prac oraz charakter zatrudnienia, leśniczy musi być odporny na przedłużającą się samotność. Towarzyszy u ona nie tylko podczas samej pracy, ale również wynika z mieszkania w leśniczówce. W takich warunkach nie zawsze możliwe jest założenie rodziny czy poświęcanie jej wystarczającej ilości czasu. Leśniczy pracuje praktycznie przez całą dobę, bo nawet podczas wypoczynku niespodziewane hałasy powinny przykuć jego uwagę i zmotywować do działania. Aby prowadzić tak ofiarne życie, bez wątpienia trzeba kochać przyrodę i być gotowym odważnie stawać w jej obronie.

Praca leśnika – na ile jest wyceniana?

Omawiając kwestie związane z zarobkami, nie można zapomnieć, że wykonywanie tej profesji oznacza pracę nie tylko 40 godzin tygodniowo, ale również w nocy, w niedziele i święta – słowem zawsze, kiedy las potrzebuje, aby się nim zająć. Podleśniczy może liczyć na nawet 4900 złotych brutto, leśniczy nawet na 8300 złotych, a nadleśniczy na 13 tysięcy złotych brutto. Mowa tu o górnych widełkach, do których jednak należy doliczyć również dodatki funkcyjne (nie dotyczy podleśniczego). Zgodnie z dostępnymi raportami średnie wynagrodzenie leśniczego to około 5600 złotych miesięcznie, z czego premia to około 22% pensji, wobec 78% wynagrodzenia podstawowego.

Zobacz też:  Kochasz zwierzęta? Dowiedz się, jak zostać weterynarzem oraz czy weterynaria to coś dla ciebie

Jakie są wady zawodu leśniczego?

Jak każdy zawód, również leśniczy nie dla każdego okaże się pracą marzeń. Możliwości kariery i rozwoju, choć istnieją, to są dość ograniczone i zawsze towarzyszą im wymagania dotyczące kilkuletniego stażu pracy. Jeśli więc liczysz na szybki awans i lepsze pieniądze, to raczej nie będzie to wybór dla ciebie. Również samotność i stałe odcięcie od świata zewnętrznego negatywnie odbija się na samopoczuciu wielu osób i nie jest tego w stanie zrekompensować obcowanie z naturą. Nowym adeptom dokuczają również trudności ze znalezieniem odpowiedniego stanowiska pracy, a także awansu – jest to wciąż mocno hermetyczne środowisko i wyższe stanowiska przypadają nie tylko tym, którzy mają rozległą wiedzę.

Zawód leśniczego – czy warto?

Jeśli zależy ci przede wszystkim na pieniądzach, to prawdopodobnie będziesz w stanie znaleźć bardziej intratne zajęcie. Jeśli jednak lubisz kontakt z naturą, interesujesz się przyrodą i jej ochroną oraz niestraszna ci praca fizyczna, również w czasie deszcz czy mrozu, to być może warto rozważyć ofertę pracy w regionalnej dyrekcji lasów Państwowych. Stabilne zatrudnienie, prosta i zrozumiała ścieżka kariery zawodowej czy możliwość przebywania na łonie przyrody w godzinach pracy są dla wielu wystarczającym powodem, aby zdecydować się na zdobycie takiego zawodu i uczynienia swojej drogi życiowej. Nie jest to praca lekka, ale bardzo satysfakcjonująca.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *