Praca w wydziale kryminalnym to marzenie kandydatów na funkcjonariuszy. Jak zostać policjantem kryminalnym?

Dla większości kandydatów do pracy w policji celem jest wydział kryminalny. Dowiedz się, jak zostać policjantem kryminalnym i wykonywać wymarzony zawód?

Seriale oraz powieści kryminalne wykreowały obraz samotnego detektywa, który w kilka dni potrafi rozwikłać nawet najbardziej zagmatwaną zagadkę. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Mimo to praca w wydziale kryminalnym stanowi cel początkujących funkcjonariuszy. Często jeszcze przed przyjęciem do służby kandydaci sprawdzają, jak zostać policjantem kryminalnym.

Praca w policji. Co trzeba zrobić?

Każdy, kto chce trafić do wydziału kryminalnego, musi przejść standardową procedurę naboru do policji. Aby dołączyć do służb mundurowych, trzeba spełnić wymagania formalne:

  • posiadać polskie obywatelstwo i nieposzlakowaną opinię;
  • nie można zostać skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za żadne przestępstwo;
  • należy posiadać pełnię praw publicznych;
  • konieczne jest przynajmniej średnie wykształcenie;
  • należy wykazywać zdolność psychiczną i fizyczną do służby;
  • zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych konieczne jest danie rękojmi zachowania tajemnicy;
  • uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jak wygląda nabór do policji?

Spełnienie powyższych wymogów to tylko wstęp. Aby zostać przyjętym w poczet funkcjonariuszy, trzeba przejść dość trudny proces. Nadzór nad naborem sprawuje Komendant Główny Policji. Kandydaci są bardzo dokładnie sprawdzani i wielu nie udaje się przedostać przez gęste sito, tym bardziej że muszą pokonać kilka etapów. Pierwszym krokiem jest złożenie podania o przyjęcie do służby w policji oraz dostarczenie wymaganych dokumentów. Następnie trzeba przystąpić do testów wiedzy, sprawności fizycznej i psychicznej, a także odbyć badania lekarskie i rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego jeśli interesujesz się tym, jak zostać policjantem kryminalnym, zbieranie informacji rozpocznij właśnie od zapoznania się z zasadami naboru.

Zobacz też:  Umowa o pracę na czas nieokreślony: kiedy warto ją podpisać?

Jak zacząć pracę?

Tylko pomyślne przejście wszystkich etapów gwarantuje przyjęcie do policji. „Świeżaki” nie trafiają prosto do służby, ale są kierowani na szkolenie do jednej ze szkół policyjnych. Później spędzają 3 miesiące w oddziałach prewencji, co pomaga im w nabyciu umiejętności praktycznych. Dopiero wtedy świeżo upieczeni policjanci są przyjmowani do wskazanych przez siebie w podaniu komend i jednostek.

Jak zostać policjantem kryminalnym? Najważniejsze informacje o rekrutacji

Jak zostać policjantem kryminalnym od razu po szkoleniu? Tutaj trzeba być realistą – zawód policjanta jest wymagający, ale wiele zależy od tego, w jakim wydziale pełni służbę. Kryminalny, ze względu na charakter powierzanych mu spraw, wydaje się najtrudniejszy i najbardziej obciążający emocjonalnie. Z tego powodu trudno się tam dostać zaraz po szkoleniu. O wiele większe szanse pojawiają się po kilku latach pracy, kiedy funkcjonariusz zdobędzie już doświadczenie. Zresztą nawet wtedy staż nie zawsze wystarcza, by trafić w te elitarne szeregi. Trzeba wykazać się dużą odpornością psychiczną i umiejętnością radzenia sobie z presją.

Jak wygląda praca w wydziale kryminalnym?

Praca policjanta w wydziale kryminalnym zdecydowanie różni się od tego, jak jest przedstawiana w serialach i filmach. Warto zdawać sobie z tego sprawę jeszcze przed wstąpieniem do policji. Ze względów bezpieczeństwa nie znamy wszystkich szczegółów dotyczących funkcjonowania policji kryminalnej, ale to, co zostało ujawnione, uświadamia nam, jak trudna jest praca w tym zawodzie. Groźba wypalenia, kontakty z przestępcami, ale też ofiarami i ich rodzinami bywają trudne do udźwignięcia.

Do pracy w tym wydziale można się jednak przygotować, uczestnicząc w kursie. Również później dostępne są szkolenia podnoszące kompetencje. Osoby, które już teraz zaczynają dokładniej sprawdzać, jak zostać policjantem kryminalnym, powinny pamiętać, że wbrew pozorom praca nie jest bardzo dynamiczna. Nie składa się z samych pościgów, zatrzymań, przesłuchań czy oględzin miejsc zbrodni. Wiele zadań wykonuje się przy biurku.

Zobacz też:  Miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę - jak prawidłowo go liczyć?

Ile zarabia policjant kryminalny?

Służby mundurowe nie słyną z zapierających dech zarobków. Jednak tzw. kryminalni mogą pochwalić się wyższymi stawkami niż osoby, które są zatrudnione w innych wydziałach. Ich średnia pensja wynosi około 6900 zł brutto. Czy jest to dużo? Aby udzielić sobie odpowiedzi, warto wziąć pod uwagę liczbę spraw, charakter zadań oraz związaną z nimi presję.

Praca w tym charakterze na pewno wymaga szczególnych predyspozycji. Zatrudnieni w wydziale kryminalnym muszą wykazywać się silnym charakterem i radzić sobie z trudnymi sytuacjami, jakie spotykają na swojej drodze. Jest to bardziej powołanie niż zawód, tym bardziej, że policyjne wynagrodzenia nie należą do najwyższych w kraju.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *