Praca w kinie – spełnienie marzeń dla fanów filmów? Sprawdź, czy warto aplikować

Czy praca w kinie to faktycznie praca i hobby w jednym? Jakie są wymagania? Ile można zarobić? I jakie dodatkowe korzyści mogą z niej czerpać miłośnicy filmu? Przeczytaj, zanim wyślesz CV.

Zarówno multipleksy, jak i kina studyjne w swoich ofertach pracy kuszą możliwością łączenia przyjemnego z pożytecznym, a więc filmowej pasji i zarabiania pieniędzy. Zachęcają także elastycznym grafikiem, który pozwala jednocześnie pracować i studiować. To właśnie dlatego na pracę w kinie decydują się najczęściej ludzie młodzi – w szczególności miłośnicy kinematografii. Należy jednak pamiętać, że praca w kinie to nie tylko zniżki na bilety i popcorn. Czego wymaga się od pracowników i czy zalety przewyższają niedogodności?

Dla kogo jest praca w kinie? Wymagany wiek i umiejętności

Nie istnieją żadne szczególne wymagania, jeśli chodzi o wykształcenie czy doświadczenie osób starających się o zatrudnienie w kinie. Pracodawcy najczęściej szukają ludzi młodych (do 26. roku życia), którzy osiągnęli pełnoletność. Najmilej widziane są osoby o statusie ucznia lub studenta. Bardzo istotna jest wysoka kultura osobista i komunikatywność, gdyż praca w kinie polega głównie na bezpośrednim kontakcie z klientem. Warto zadbać również o aktualną książeczkę sanepidu, gdyż osoby obsługujące bar czy kawiarnię mają także kontakt z żywnością.

Praca w kinie – zadania na poszczególnych stanowiskach

Obowiązki personelu obsługi kina dzielą się na kilka obszarów. W zależności od funkcji pełnionej danego dnia, otrzymuje się następujące zadania (praca odbywa się w systemie rotacyjnym, a więc poniższe stanowiska nie są zwykle przydzielane na stałe):

  • kasjer biletowy – sprzedaż biletów na filmy;
  • kasjer barowy/obsługa kawiarni – sprzedaż i przygotowywanie napojów i przekąsek;
  • bileter – sprawdzanie biletów oraz dbanie o czystość sal.
Zobacz też:  Ustne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - jak to zrobić prawidłowo?

Kariera w kinie, czyli możliwości awansu

Obsługa kina to oczywiście tylko początek ścieżki zawodowej. Kolejne szczeble kariery obejmują stanowiska takie jak: koordynator zespołu, specjalista ds. rezerwacji, specjalista ds. sprzedaży, specjalista ds. marketingu, kierownik zmiany, a w dalszej perspektywie – kierownik kina. Niezależnym od tej hierarchii stanowiskiem jest praca w charakterze kinooperatora, a więc osoby, która zajmuje się wyświetlaniem filmów.

Ile zarabiają pracownicy kina?

Zarobki w kinach zależne są od wielu czynników. Najniższe są stawki w sieciach studyjnych w małych miejscowościach, najwyższe – w multipleksach w dużych miastach. Jak wynika z danych udostępnionych w styczniu 2021 roku, kasjerzy i bileterzy zarabiają od 2020 do 2873 złotych netto w pełnym wymiarze czasu pracy (ok. 160 godzin miesięcznie). Kinooperator zarabia średnio 2795 złotych na rękę. Kierownik kina może liczyć na zarobki pomiędzy 3197 a 5243 zł netto za cały etat – dodaje Jakub Zając z portalu OtoBilety.pl.

Główne wady i zalety pracy w kinie

Czy warto zatem decydować się na pracę w kinie? Wszystko zależy od oczekiwań i nastawienia. Wiele osób jako główną wadę zatrudnienia w obsłudze widzów wskazuje… samych widzów. Dlaczego? Bo siedzą na sali do końca napisów, zadają dziesiątki pytań, awanturują się, śmiecą, a nawet upijają się podczas seansu. Wśród najbardziej znienawidzonych obowiązków pracownicy kin podają też sprzątanie, wynoszenie śmieci, a także odpowiedzialność finansową podczas pracy na kasie. Nie bez znaczenia jest także to, że kina są oblegane przede wszystkim wieczorami oraz w weekendy i święta, a więc trzeba nastawić się na pracę wtedy, kiedy inni mają wolne.

Choć lista wad może odstraszyć niektórych kandydatów, inni widzą w niej głównie zalety. Najważniejsze to możliwość podjęcia pracy jeszcze w trakcie nauki, bez doświadczenia i wykształcenia, za to z opcją dopasowania grafiku do indywidualnych potrzeb. Ponadto do benefitów należą zniżki na bilety w szczególności na filmy nagrodzone Oscarem i przekąski, a także dostęp do plakatów i innych materiałów promocyjnych, które można po zdjęciu filmu z ekranów zabierać do domu. Istotnym atutem dla kinomaniaków jest też bez wątpienia to, że praca w kinie czyni ich częścią filmowego świata, który tak bardzo kochają.

Zobacz też:  Jak skutecznie ocenić pracę pracownika – przykłady i wskazówki

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *