Czy praca w schronisku dla zwierząt może sprawiać przyjemność?

Kto kocha zwierzęta, ten będzie chciał przebywać z nimi jak najczęściej. Czy należysz do takich osób? Wielu wrażliwych ludzi podejmuje pracę w schronisku dla zwierząt jako wolontariusz. Jakie warunki może zaproponować schronisko?

Od razu chcemy przekazać jedną ważną prawdę – praca w schronisku dla zwierząt to wymagające zajęcie. Jednocześnie zapewnia też mnóstwo pozytywnych emocji i satysfakcji. Przeczytaj więcej tutaj!

Schronisko dla zwierząt – jakie są w nim warunki?

Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest takie schronisko. Znajdują się w nim najczęściej psy i koty, które nie mają swoich właścicieli. Zdarzają się też inne małe zwierzęta, takie jak gryzonie domowe. Są przeważnie odławiane w miastach i okolicach miejskich. W zależności od wielkości schroniska może znajdować się w nim od kilkudziesięciu do nawet kilkuset zwierząt w tym samym czasie. Pracownik, który jest zatrudniony w takim miejscu, może zajmować się nie tylko opieką doraźną, ale też kwestiami administracyjnymi, czuwaniem nocnym nad bezpieczeństwem i odławianiem zwierząt.

Praca w schronisku – najważniejsze obowiązki każdego dnia

Przejdźmy do kolejnych obowiązków wolontariuszy i pracowników. Opiekun zajmujący się zwierzętami zwykle rozpoczyna swój dzień o wczesnych godzinach porannych. Ma to związek z zaprowadzeniem czystości we wszystkich boksach po godzinach nocnych, wymianie wody i wykonaniem oględzin stanu pupili. Takie zadania należy wykonać jednocześnie w otoczeniu każdego zwierzaczka. W zależności od harmonogramu schroniska w dalszych godzinach opiekun zwierząt otwiera miejsce dla osób poszukujących psiaka lub kociaka do adopcji. Zwykle w godzinach przed południem przeprowadza się karmienie zwierząt i wyprowadzanie ich na spacery. W pewnych schroniskach od czasu do czasu sporo wolontariuszy zajmuje się takimi czynnościami.

Zobacz też:  Target sprzedażowy – poznaj znaczenie pojęcia

Jaki powinien być pracownik schroniska dla zwierząt?

Osoba zajmująca się czworonogami musi nie tylko umieć nawiązać z nimi wspólny język. Powinna też być gotowa karmić, sprzątać odchody i być wyrozumiała na przeróżne „humory” psiaków i kociaków. Praca w schronisku dla zwierząt to specyficzne zajęcie. Bardzo różni się od przebywania na co dzień z domowym czworonogiem.

Pamiętaj, że sporo zwierząt, które znajdują się w takich ośrodkach, zostało porzuconych przez swoich właścicieli. Praca ze zwierzętami wymaga też poznania technik obchodzenia się z bitymi stworzeniami. Niektóre z nich są nieufne przez resztę swojego życia. Inne nigdy nie zaufają np. mężczyznom. Jeszcze inne podczas odłowów zachowują się nadwyraz agresywnie. Łapanie bezdomnych zwierząt nigdy nie odbywa się w pojedynkę, ale jest zajęciem wymagającym i niekiedy niebezpiecznym.

Zapytaliśmy również redaktora i wolontariusza w schronisku Adama Nawrockiego z portalu Zwierzaki.pl o opinię:

Pracownik schroniska dla zwierząt powinien przede wszystkim kochać zwierzęta i mieć do nich pozytywne podejście. Ponadto, powinien być odpowiedzialny, cierpliwy i empatyczny, aby móc zadbać o zwierzęta w schronisku, które często potrzebują specjalnej opieki.

Adam Nawrocki – Zwierzaki.pl

Wolontariusz w schronisku czy opiekun etatowy?

Z pewnością wiele miejsc dla pupili będzie oferowało wolontariat w schronisku. To oczywiste gdy weźmie się pod uwagę wielkie potrzeby związane z wydatkami na karmy, utrzymaniem dobrego stanu technicznego obiektów i opłaceniem pracowników etatowych. Co istotne niewymagane jest wielkie doświadczenie w pracy o tej charakterystyce, jeśli chcesz zostać wolontariuszem. Z czasem zajęcie to może tak przypaść ci do gustu, że zostaniesz zatrudniony w schronisku (o ile znajdzie się wakat). Pamiętaj jednak, że nie możesz spodziewać się wynagrodzenia na bardzo wysokim poziomie. Zwykle pracownicy opieki nad zwierzętami pobierają pensje delikatnie przekraczające najniższą krajową. Dlatego tak bardzo potrzeba jest w nich wolontariuszy.

Zobacz też:  Dodatek nocny 2022. Co to takiego? Ile wynosi? Kto może ubiegać się o dodatek za pracę w nocy?

Praca w schronisku dla zwierząt – czy jesteś na to gotowy?

Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę, gdy chcesz pracować w takim miejscu? Mogą zdarzyć się momenty zniechęcenia, gdy zobaczysz, jak wiele zwierząt potrzebuje pomocy. Praca w schronisku dla zwierząt ma też swoje ciemne strony – niekiedy będziesz musiał obserwować smutek i cierpienie zwierząt, które nigdy nie znajdą dla siebie nowego domu. Niezwykle smutne jest też to gdy właściciele swoich pupili przychodzą do schroniska z prośbą o przygarnięcie ich. Oczywiście w takich sytuacjach schroniska odmawiają, bo każdy właściciel stworzenia ma obowiązek znaleźć dla niego nowy dom. Jednak smutek w oczach takiego psa lub kota może mocno wpłynąć na ciebie, jako opiekuna.

Pamiętaj, że troska o zwierzęta jest niezwykle ważna. Dlatego może znajdziesz dla siebie miejsce w schronisku nawet jako wolontariusz? To bardzo szczytny cel, godny uznania!


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *