Praca w ZUS-ie – wymarzona ścieżka kariery?

Nadal spotyka się opinie, że „budżetówka” zapewnia najlepsze warunki do pracy. Jednym z takich miejsce jest ZUS. Co musisz zrobić, by zdobyć w nim stanowisko? Jakie umiejętności trzeba posiadać? Czy umowa w ZUS to same plusy? Oto odpowiedzi!

Co czujesz na samą myśl wizyty w ZUS? A może sam chciałbyś tam pracować? Przeczytasz o szczegółach pracy właśnie w tym artykule!

ZUS a twoja kariera – to możliwe!

Dobra wiadomość jest taka, że ZUS prowadzi nabór kandydatów na różne stanowiska w sposób jawny. Często możesz natrafić na interesujące cię ogłoszenia nawet na portalach internetowych z ogłoszeniami. Poza tym warto być na bieżąco z ofertami pracy widocznymi na oficjalnej stronie internetowej Zakładu. Zdarzają się głosy (i trzeba uznać je za prawdopodobne), że ZUS zatrudnia często osoby z mocno rozwiniętymi znajomościami. Nie jest to jednak reguła, ponieważ w wielu przypadkach osoby zupełnie niezwiązane z tą instytucją pozytywnie przechodziły rekrutację. Liczą się przede wszystkim kwalifikacje, umiejętności i wykształcenie. Dlatego to na nich skup się w największym stopniu.

Praca w ZUS – kto może ją otrzymać?

Zwykle Zakład Ubezpieczeń Społecznych poszukuje kandydatów posiadających wyższe wykształcenie administracyjne, ekonomiczne, medyczne lub informatyczne. Rzadziej można spodziewać się niższych wymagań rozpoczynających się od wykształcenia średniego zwróconego na ww. kierunki. Jest to jednak możliwe, by przejść pozytywnie proces ubiegania się o wakat nawet ze średnim wykształceniem.

Zobacz też:  W jaki sposób uzyskać uprawnienia elektryka? Sprawdź, jak zostać elektrykiem

Oprócz specjalistów praca w ZUS-ie jest również dla osób zajmujących się obsługą petentów w poszczególnych działach. W ostatnim czasie szczególnie pożądani są lekarze orzecznicy, którzy znajda zatrudnienie niemal w każdym oddziale ZUS w kraju. Weryfikują oni np. zdolność do pracy po przebytych sytuacjach losowych podatnika.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych a kwalifikacje miękkie

Poza konkretnymi umiejętnościami pracownicy ZUS powinni charakteryzować się również pewnymi cechami ułatwiającymi pracę. Mają one związek z samodzielnym pełnieniem obowiązków i obsługą klientów. W grę więc wchodzą:

  • organizacja pracy na wysokim poziomie;
  • cierpliwość wobec petentów;
  • panowanie nad emocjami;
  • umiejętność prostego przekazywania informacji;
  • nastawienie na poszerzanie wiedzy branżowej;
  • umiejętność samodzielnej oceny sytuacji i podjęcia decyzji;
  • obsługa komputerowych pakietów biurowych.

ZUS a zakres obowiązków na stanowiskach

Czym najczęściej zajmując się osoby zatrudnione w ZUS? Pracownicy zakładu mają za zadanie:

  • udzielać informacji petentom;
  • weryfikować wnioski;
  • obsługiwać konta podatników;
  • zapewniać płynny obieg dokumentacji wewnątrz placówki;
  • wypłacać świadczenia;
  • orzekać o możliwości podjęcia świadczenia;
  • sporządzać pisma;
  • wykonywać analizy i raporty cykliczne;
  • informować o zaległościach.

To prawda, że praca w ZUS-ie nie obliguje każdego pracownika do ww. czynności. Osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych, czy główni księgowi bądź informatycy nie mają zwykle kontaktów z petentami. Ich praca ogranicza się do wykonywania zadań często niewidocznych dla ogółu. Przebywają w miejscach odosobnionych i wykonują obowiązki z dala od codziennie napływających petentów. Warunki pracy w ZUS zakładają jednak dla pracowników odpowiedzialność za wykonywana pracę przed zwierzchnikami.

ZUS jako pracodawca – co z umowami?

To jeden z ważniejszych czynników decydujących o tak dużym zainteresowaniu pracą w ZUS. W zasadzie każdy z pracowników ma zapewniony etat na podstawie umowy o pracę. Nie ma tu miejsca na umowę zlecenie czy o dzieło. Dzięki temu, że instytucja ta ma solidną pozycję wśród pracodawców, wielu podejmuje tam pracę na całe życie. Wobec chwiejnych warunków rynkowych sektora prywatnego ZUS wydaje się stabilnym miejscem pracy. Nie trzeba też martwić się o to, czy prawa pracy są respektowane w takich miejscach. Zdecydowanie sektor budżetowy należy do jednych z pewniejszych pod względem bezpieczeństwa pracy. A co można powiedzieć o płacy w ZUS?

Zobacz też:  Praca w gospodarstwie rolnym – czy to wiejska sielanka?

Zarobki w ZUS – na ile możesz liczyć?

Jeśli nie jesteś specjalistą i masz niewielkie doświadczenie, twoja kariera rozpocznie się prawdopodobnie od najniższej krajowej brutto. Płaca w sektorze budżetowym ma ścisły związek ze stażem pracy, podnoszeniem kwalifikacji i jakością pracy. Na początku podejmując najniższe szczeblem stanowisko w ZUS, możesz liczyć na minimalną podstawę plus premie. Te jednak mogą znacząco podnieść twoje miesięczne i kwartalne pobory, o ile rzetelnie wywiązujesz się ze swoich obowiązków. Raz w roku otrzymasz także trzynastą pensję za pracę w ZUS-ie. Zanim przyjdzie emerytura, jest realna szansa na podniesienie poborów o kilkadziesiąt procent, o ile w tym czasie nie zdobędziesz dodatkowych umiejętności zmieniających twoje stanowisko na bardziej intratne.

Ubieganie się o pracę – jak dostać angaż?

Kluczem jest twoja dobrze przygotowana odpowiedź na ogłoszenie do konkretnego działu. Aby liczyć się w walce o wolne stanowisko, musisz przygotować:

  • CV;
  • list motywacyjny;
  • kserokopię dokumentacji potwierdzającej wykształcenie, umiejętności i doświadczenie potrzebne na stanowisku;
  • własnoręcznie podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Pamiętaj, że zanim na biurku twojego nowego przełożonego pojawi się umowa dla ciebie, musisz bezwzględnie dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty rekrutacyjne. Czeka cię również konieczność przejścia procesu weryfikacji kandydatów. W jego trakcie zostanie sprawdzona twoja aktualna wiedza pod kątem przydatności na stanowisko w ZUS. Poziom jest naprawdę wysoki, więc bardzo dobrze przygotuj się do takiej weryfikacji np. pod kątem aktualnych przepisów.

Czy praca w ZUS ma wady?

Zdecydowanie tak, ale co dla jednych jest przeszkodą nie do przejścia, innym nie sprawia większych trudności. Podstawową sprawą, która przeszkadza wielu pracownikom ZUS, jest kontakt z różnymi petentami. Oczywiście wśród nich są tacy, którzy mają sporą wiedzę i są życzliwi. Znajdą się jednak też tacy, których obsługa będzie wymagała ogromnych pokładów cierpliwości, życzliwości i wiedzy.

Zobacz też:  Świadczenie przedemerytalne 2022. Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia przedemerytalnego?

Poza tym niezwykle ważna jest sumienność i dokładność. Bez tych cech zginiesz w stosie dokumentów. Praca w ZUS-ie może sprawiać też pewną trudność ze względu na jej biurowy charakter. Czeka cię więc sporo czasu spędzonego przed ekranem komputera i przy biurku. Poza tym każdy z pracowników ma nad sobą przełożonego, któremu niejednokrotnie będzie musiał przedkładać efekty swojej pracy. Chociaż administracja nie kojarzy się z osiąganiem targetów obecnych w handlu, tutaj również liczą się sumienność, terminowość i dbanie o porządek.

Czy ZUS to miejsce dla ciebie?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Nie chodzi jedynie o to, czy masz predyspozycje zawodowe. Wykształcenie jest tylko jednym z elementów niezbędnych do bardzo dobrego wywiązywania się z obowiązków w ZUS. Równie istotne są tzw. umiejętności miękkie, których nabycie jest niejednokrotnie trudniejsze od wykształcenia. Niewątpliwie posiadanie doświadczenia w sektorze budżetowym będzie dla ciebie korzystne w kontekście dalszego poszukiwania pracy. Oczywiście nie musisz od razu zakładać zwolnienia po kilku latach. Jednak wielu pracodawców prywatnych bardzo ceni sobie osoby posiadające doświadczenie w instytucjach publicznych.

Jeśli więc myślisz o pracy w ZUS-ie, przeanalizuj swoje możliwości i aplikuj na pożądane stanowisko.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *