Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co może zapytać rekruter? Poznaj najczęściej zadawane pytania!

Jeżeli szukasz pracy, to na pewno zastanawiasz się, jakie mogą być pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie jest łatwo odpowiedzieć na takie pytanie. Wiele firm ma swój wewnętrzny proces rekrutacyjny, a pytania są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Można jednak wyodrębnić ogólne pytania, których można spodziewać się od rekrutera. Chcesz poznać najczęściej zadawane pytania oraz najlepsze odpowiedzi na nie? Czytaj nasz artykuł!

Nie da się do końca sprecyzować, jakie pytania zostaną zadane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Bardzo dużo firm ma swój własny proces rekrutacyjny, w którym pytania dotyczą ściśle branży, jaką dane przedsiębiorstwo się zajmuje. Są jednak jeszcze pytania ogólne, które są bardzo podobne w każdej firmie. Odpowiedzi na nie mogą nie mieć aż takiego wpływu na sukces, jak pytania szczegółowe, ale mimo to warto na nie zadowalająco odpowiedzieć. Są to też często jedyne pytania, które zadawane są w branżach, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Poznaj najczęściej zadawane pytania na rozmowie rekrutacyjnej!

Jakich pytań na rozmowie kwalifikacyjnej można się spodziewać?

Kandydat na pracownika może otrzymać od pracodawcy wiele pytań dotyczących zarówno stanowiska, na które osoba kandyduje, jak i doświadczenia zawodowego zdobytego w poprzedniej pracy. Rekruter lub bezpośredni pracodawca za pomocą pytań będą chcieli sprawdzić, czy osoba, która aplikuje, nadaje się na oferowane stanowisko. Aplikant powinien pokazać się z jak najlepszej strony, dlatego warto się dobrze przygotować i zrobić dobre wrażenie. Pytania rekrutacyjne nie są raczej trudne. Odpowiedzi na pytania można się nauczyć. Oto najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, których możesz spodziewać się od przyszłego pracodawcy!

Zobacz też:  Praca w kulturze dla artystów i nie tylko

Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie jest zadawane na prawie każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Nie jest ono zadawane bez powodu. Pracodawca chce sprawdzić, czy potencjalny pracownik zadał sobie chociaż trochę trudu i sprawdził, co jest przedmiotem działalności przedsiębiorstwa. Oczywiście odpowiedzi na to pytanie nie da się wyuczyć. Odpowiedź nie może być też sprytnie wyminięta przez kreatywnego aplikanta. Przed rozmową należy po prostu zapoznać się dokładnie z branżą, w jakiej działa firma oraz z informacjami jej dotyczącymi. Im więcej czasu poświęcisz na zdobycie informacji o firmie, tym większa jest szansa na to, że zaskoczysz rekrutera i zyskasz jego uznanie. Dzięki dobremu przygotowaniu będziesz miał szansę na zdobycie swojej wymarzonej pracy. Na pytanie o znajomość firmy powinieneś odpowiedzieć dosyć precyzyjnie, staraj się nie omijać go w żaden sposób.

Dlaczego chcesz u nas pracować?

Kolejne bardzo często zadawane pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Jest ono często łączone z kwestią z pytaniem, dlaczego chcesz zmienić obecną pracę. Najlepiej odpowiedzieć na nie tak, aby rekruter nie miał podejrzeń związanych z tym, że twoje stosunki z poprzednim pracodawcą były złe lub nie radziłeś sobie z obowiązkami. Możesz powiedzieć, że po prostu szukasz nowych wyzwań. Musisz się postarać, by twój przyszły pracodawca chciał mieć cię u siebie. Możesz również powiedzieć, że poprzednia firma nie była w stanie zapewnić ci awansu, a ty wciąż próbujesz się rozwijać, dlatego szukasz nowego pracodawcy.

Opowiedz nam o sobie

Bardzo często jest to pierwszy temat poruszany na rozmowie kwalifikacyjnej. To, co powiesz, może mieć bardzo duży wpływ na pozytywne rozpatrzenie twojej kandydatury. Chociaż ta kwestia może wydawać się błaha, to warto przed rozmową kwalifikacyjną popracować nad autoprezentacją. Ta kwestia jest często poruszana na rozmowach, ponieważ rekruterzy chcą sprawdzić, w jaki sposób kandydat reaguje na stresujące sytuacje. Opowiedz o sobie, staraj się trzymać pozytywów. Opowiedz o pozytywnych cechach swojego charakteru i połącz je z tym, w jaki sposób mogą one przyczynić się do rozwoju firmy. Opowiedz rekruterowi o swoich pasjach i zainteresowaniach. Jeżeli chcesz wspomnieć o słabych stronach swojego charakteru, to raczej w formie niewielkiego żartu i w taki sposób, aby mogły być one uznane raczej za zaletę. Przykładem może to, że jesteś aż do przesady dokładny i punktualny.

Zobacz też:  Dobry księgowy poszukiwany! Jak zostać księgowym, na czym polega praca i jak zrobić karierę w księgowości?

Co chcesz robić za kilka lat?

Jest to pytanie, które bardzo często jest tematem do żartów. Część osób rzeczywiście ma plan swojego dalszego rozwoju zawodowego, ale większość raczej cały czas szuka swojej ścieżki. Na to pytanie warto jednak odpowiedzieć z całą powagą. Rekruter chce sprawdzić, czy nie zmieniasz pracy z błahego powodu. Staraj się odpowiedzieć tak, aby zrozumiał on, że naprawdę zależy ci na rozwoju zawodowym w firmie, do której kandydujesz. Daj też do zrozumienia, że jesteś osobą rzetelną, która bardzo przywiązuje się do pracodawcy i nie ucieknie przy pierwszej lepszej okazji.

Jak układała się twoja współpraca z poprzednimi przełożonymi?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej może być pułapką. Wiele osób nie może oprzeć się temu, by skrytykować swoich byłych pracodawców. Nie należy jednak tego robić! Dobry pracownik to taki, który potrafi współpracować z przełożonymi nawet mimo odmiennego zdania. Rekruter tym pytaniem tak naprawdę sprawdza, jaki jest twój stosunek do autorytetów oraz osób na wyższych stanowiskach. Odpowiadając na to pytanie, nie krytykuj swoich byłych przełożonych, bo może to zostać bardzo źle odebrane przez rekrutera. Możesz powiedzieć, że współpraca układała się dobrze, chociaż mieliście czasami odmienne zdanie w różnych kwestiach, ale dzięki rozmowie potrafiliście wypracować dobry plan działania. Taka odpowiedź może być twoim atutem i dać ci punkty w rekrutacji.

Jakie są twoje zalety oraz wady?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej również może wiele o tobie powiedzieć. Pamiętaj, że nie ma idealnego pracownika, każdy ma jakieś wady. Ważne jest jednak to, by zaznaczyć, że pracujesz nad poprawieniem pewnych rzeczy. To na pewno zostanie docenione przez rekrutera. Swoje atuty zawodowe możesz poprzeć osiągnięciami, które udało ci się uzyskać. Unikaj cech, których nie jesteś w stanie niczym poprzeć. Jeżeli chodzi o twoje wady, to oczywiście powinieneś je wymienić, ale staraj się nie być zbyt surowym dla siebie. Rekruter na pewno zdaje sobie sprawę, że nie ma pracowników bez wad i jeżeli powiesz tak o sobie, to na pewno uzna to za kłamstwo, a to może wpłynąć na ostateczną decyzję o zatrudnieniu. Pokaż, że pracujesz nad swoimi wadami i starasz się ich pozbyć, w ten sposób osoba przeprowadzająca rozmowę będzie zdecydowanie bardziej przychylna.

Zobacz też:  Ile zarabia męska prostytutka i czy ten zawód jeszcze istnieje?

Jesteś indywidualistą czy wolisz pracować w zespole?

Umiejętność pracy w zespole jest bardzo ważną cechą w większości zawodów. Jeżeli aplikujesz na stanowisko, które wymaga ścisłej współpracy, to naprawdę warto mieć rozwinięte zdolności interpersonalne. W innym wypadku będziesz się męczył podczas współpracy z innymi pracownikami. Są jednak stanowiska, które nie wymagają częstej współpracy z ludźmi, oczywiście nie jest ich aż tak dużo. Jeżeli aplikujesz na takie stanowisko, to możesz powiedzieć, że jesteś indywidualistą, ale jednocześnie całkiem nieźle radzisz sobie z ludźmi. Jeżeli twoje wymarzone stanowisko jest ściśle związane z pracą z ludźmi, to warto w tym momencie opowiedzieć rekruterowi o swoich doświadczeniach oraz sukcesach związanych z pracą w grupie. Może się okazać, że jesteś idealnym kandydatem do pracy grupowej.

Ile chcesz zarabiać?

To pytanie pojawi się na pewno podczas twojej rozmowy kwalifikacyjnej. Należy ono do typowych pytań. Przygotuj się odpowiednio do odpowiedzi na to pytanie. Najlepiej nie unikać odpowiedzi na to pytanie. Szczerze odpowiedz, jakie są twoje wymagania finansowe. Staraj się jednak nie przesadzać, dobrze jest sprawdzić przed rozmową, jakie są typowe zarobki na stanowisku, na które aplikujesz. Nie możesz również podać zbyt małej kwoty, bo pracodawca może to źle odebrać. Brak ambicji w kwestii wynagrodzenia także może być wadą. Pytania o zarobki bardzo często wywołują zmieszanie u kandydata, co także nie jest dobrze widziane. Dokładnie przemyśl swoją odpowiedź!

To tylko część pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Większość z nich pojawi się jednak na pewno, dlatego warto wypracować odpowiednią odpowiedź. Jeżeli dobrze się przygotujesz, to swoją pracę na pewno otrzymasz!


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *