Wedding planner – praca

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie – kim jest wedding planner? Jest to po prostu konsultant ślubny, który pomaga młodej parze spełnić ich oczekiwania podczas organizowania wymarzonego ślubu. Jest to zawód, który swój początek miał w Stanach Zjednoczonych, jednak od kilku lat w Polsce duża ilość par decyduje się na podjęcie współpracy z konsultantem ślubnym.

Rola konsultanta ślubnego

Najważniejszą rolą konsultanta ślubnego jest zapewnienie młodej parze idealnego przyjęcia weselnego. Praca wedding plannera polega na doradzaniu i tworzeniu nowych, nieszablonowych rozwiązań ślubnych w zakresie organizacji i przebiegu przyjęcia. Konsultant ślubny dopasowuje jedzenie, dekoracje, wystrój czy miejsce przyjęcia do wymagań klientów. Ponadto kontaktuje się z fotografami, kamerzystami oraz innymi osobami, których usługi są niezbędne do zorganizowania wesela zgodnie z oczekiwaniami klienta. Oprócz doradzania w zakresie organizacji konsultant ślubny zajmuje się również koordynacją i przebiegiem całej ceremonii jak również sporządzaniem plan wesela.

Jak zostać konsultantem ślubnym?

Zdobywanie wiedzy

Wykonywanie zawodu konsultanta ślubnego może wiązać się z pracą na etacie lub prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w tym zakresie. Jednak niezależnie od wyboru ścieżki kariery ważne jest, aby zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Przyszły wedding planner może swoje doświadczenie budować na podstawie książek, magazynów, stron internetowych, podcastów czy filmików, których treścią jest organizacja wesel. Pozwoli to powoli zagłębić się w tematykę i poznać branżę ślubną od podstaw. Obcowanie z tematyką ślubną pozwala na poznanie zwyczajów, podstawowych zasad organizacji wesel.

Natomiast, aby zdobyć praktyczne doświadczenie i głębszą wiedzę, warto jest zainwestować w kurs prowadzony przez profesjonalnego konsultanta ślubnego. Pozwoli to na pogłębienie i usystematyzowanie posiadanej już wiedzy. Co więcej konsultant ślubny zajmujący się organizowaniem ślubów i sporządzaniem planu wesela przekazuje wiedzę wynikającą z doświadczenia, dzięki temu nowicjusze mogą nauczyć się na jego błędach. Ważne jest, aby wybrać szkolenie wedding plannera, który sposobem działania i organizacji odpowiada twojej estetyce i etyce pracy. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy wybrany kurs przeprowadzany jest w formie on-line czy stacjonarnej, ważne jest aby przekazywane treści były wartościowe i przydatne w pracy zawodowej.

Zobacz też:  Chief Financial Officer (CFO) – zakres obowiązków, zarobki i wymagane kwalifikacje

Rozpoczęcie pracy

W zależności od tego jakie rozwiązanie wybrałeś, na podstawie posiadanej wiedzy możesz rozpocząć działanie w branży weselnej. Jeżeli interesuje Cię praca na etacie warto jest poszukać ofert pracy. Natomiast wybierając pracę we własnej działalności gospodarczej warto jest sporządzić rzetelny biznesplan, który umożliwi bezpieczny i skuteczny start w branży weselnej. Ważne jest stworzenie indywidualnej, konkurencyjnej oferty dopasowanej do każdego klienta. Ponadto zbudowanie bazy klientów umożliwi sukcesywne prowadzenie działalności. Zatem niezmiernie ważna jest reklama w social mediach, prowadzenie bloga czy profilu zawodowego w sieci.

Czym powinien się charakteryzować dobry konsultant ślubny?

Konsultant ślubny musi posiadać pewne cechy, które umożliwią mu dobre wykonywanie przyjętego zawodu. Przede wszystkim powinien cechować się dobrą organizacją czasu oraz pracy. Powinien również być odważny i pewny siebie, aby we współpracy z podwykonawcami negocjować jak najlepsze ceny oraz egzekwować umówioną pracę. Wymaga to pewnej dozy stanowczości. Ważne jest, aby wedding planner był osobą kontaktową oraz sympatyczną, ponieważ wymaga tego praca z ludźmi. Ta cecha umożliwi mu bezproblemowe porozumienie się z młodą parą jak również rozwiązywanie potencjalnych konfliktów, które w ferworze przygotować mogą się pojawiać. Wobec tego sporządzanie planu wesela wymaga od wedding plannera cech charakterystycznych dla specjalisty z zakresu marketingu, ponieważ wymaga się od niego zdolności organizacyjnych, koordynacyjnych jak również kompetencji miękkich, takich jak umiejętność rozmowy oraz rozwiązywania konfliktów.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *