Zawody dobrze płatne dla dziewczyn – jaką profesję warto wybrać?

Zawody dobrze płatne dla dziewczyn – najlepsze kierunki

  • Kobiety mogą z powodzeniem kształcić się i pracować we wszystkich dobrze płatnych branżach.
  • Niezależnie od płci warto inwestować czas i pieniądze w wykształcenie.
  • Wysokopłatne stanowiska wymagają czasu i zaangażowania. 
  • Sfeminizowane branże są zwykle niskopłatne. 

Czy nadal istnieje podział na zawody damskie oraz męskie?

Zawody dobrze płatne dla dziewczyn to często analizowany temat. Niezależnie od wieku, czy środowiska, każdy szuka ciekawej posady, za którą będzie mógł zapewnić sobie spokojne życie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą ubiegać się o wysokopłatne posady. Niemniej jednak nadal w wielu branżach pokutują stereotypy i uprzedzenia, przez co kobietom może być trudniej przejść rekrutacje. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku większości stanowisk, wykształcone kobieta z odpowiednim doświadczeniem, jest tak samo wartościowym pracownikiem jak mężczyzna. 

W jakich branżach kobiety zarabiają dobre pieniądze?

Najbardziej opłacalne zawody dla dziewczyn w Polsce to przede wszystkim branża IT, medycyna, prawo oraz zawody związane z marketingiem i HR. Wśród najlepiej zarabiających osób na tego rodzaju stanowiskach można z łatwością znaleźć wiele kobiet. Przeciętne zarobki mogą oscylować od 20 do 30 tysięcy brutto w przypadku osób z wykształceniem specjalistycznym i wieloletnim doświadczeniem. 

Wysokopłatne zawody dla kobiet na świecie 

Zawody dobrze płatne dla dziewczyn na świecie to nie tylko specjaliści ds. zasobów ludzkich, biznesu czy finansów, ale również inżynierowie, czy architekci. Coraz więcej kobiet decyduje się na wykonywanie zawodów technicznych. Wysokie wynagrodzenia czekają na kobiety także podczas pracy w sektorze pomocy psychiatrycznej i psychologicznej.  Obserwując zmiany na światowym rynku pracy, można zorientować się, jak będą przebiegały także bardziej lokalnie. Wspieranie ambicji młodych dziewczyn i zachęcanie ich do łamania sztucznych stereotypów pozwoli wykształcić szereg doskonałych specjalistów. 

Zobacz też:  Jak zostać programistą, który odnajdzie się na współczesnym rynku pracy? Jak wygląda ta popularna ścieżka kariery?

Sfeminizowane branże – czy można trafić tam na dobre wynagrodzenia?

Obecnie nadal można spotkać branże, w których pracodawcy preferują zatrudnianie kobiet. Są to przede wszystkim dziedziny opiekuńcze, więc nie tylko pielęgniarki, nauczycielki, asystentki, ale również sekretarki czy kosmetyczki. Niemniej jednak w sektorze prywatnym są to zawody, w których kobiety mogą otrzymywać wysokie wynagrodzenie. Wybierając odpowiedni dla siebie zawód, warto dokładnie przeanalizować zarówno swoje możliwości i oczekiwania, jak i sytuację na rynku pracy. 

Jakich zawodów powinny wystrzegać się kobiety w ciąży? 

Zawody dobrze płatne dla dziewczyn w większości przypadków pozwalają na pracę przez cały okres zawodowy. Prace biurowe, umysłowe oraz wszelkie zawody kreatywne cechują się niską szkodliwością fizyczną. Problemem może być stres, ale nie jest to bezpośredni czynnik zagrażający zdrowiu. Niemniej jednak są obszary, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo, np. w trakcie ciąży. Są to profesje narażone na kontakt z czynnikami biologicznymi, chemicznymi oraz polem magnetycznym. Duże ryzyko może nieść za sobą praca w laboratoriach, w szpitalu lub na pogotowiu. 

Najlepiej płatne zawody dla dziewczyn – jak się dostać?

Ubieganie się o wysokopłatne stanowisko jest procesem uniwersalnym, w którym nie występuje podział ze względu na płeć. Konieczne jest wykazanie podczas rozmowy rekrutacyjnej, że ma się wiedzę, doświadczenie oraz wykształcenie niezbędne do efektywnej pracy. Warto przygotować atrakcyjne CV oraz przećwiczyć odpowiedzi na potencjalne pytania pracownika działu HR. Dzięki temu będzie można wypaść swobodniej, a w przypadku dobrze płatnych zawodów liczą się nie tylko twarde kompetencje, ale również pewność siebie i charyzma.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *