Zawody zaufania publicznego – definicja i zasady

W skrócie:

  • Zawody zaufania publicznego obejmują działania wspierające interes społeczny.
  • Przedstawiciele zawodów publicznych zrzeszają się w samorządy.
  • Pracownicy zawodów zaufania publicznego muszą mieć wysokie kwalifikacje oraz poczucie misji. 

Czym są zawody zaufania publicznego?

Zawody zaufania publicznego to określenie powstałe i praktykowane jedynie w Polsce. Wymaga dodatkowo istnienia swego rodzaju samorządu zawodowego, który zrzesza wszystkich przedstawicieli danej profesji. W obrębie zawodów zaufania publicznego znajdują się osoby wykonujące zadania związane z obsługą osobistych potrzeb ludzkich. Z tego względu wymaga to etyki, odpowiedniego wykształcenia oraz konkretnej specjalizacji.

Jakie cechy powinna mieć osoba wykonująca zawód zaufania publicznego? 

Osoby podejmujące decyzję o wyborze ścieżki kariery spośród zawodów zaufania publicznego powinny charakteryzować się nie tylko odpowiednim wykształceniem oraz kompetencjami. Bardzo ważną kwestią jest także nienaganna moralność, takt, kultura osobista oraz profesjonalne i staranne przygotowanie do rzetelnego wykonywania swoich obowiązków. Należy mieć także na uwadze, że wykonywanie tego rodzaju pracy wymaga poszanowania praw drugiego człowieka oraz respektowania tajemnicy zawodowej. Dodatkowo, osoby wybierające karierę tego typu powinny przedkładać interes społeczny nad własne korzyści finansowe. 

Cechy zawodów publicznych według Trybunału Konstytucyjnego

Prawo obowiązujące na terenie kraju ustaliło konkretne cechy, jakie muszą spełniać zawody oraz ich przedstawiciele, aby zostały uznane za objęte zaufaniem publicznym. Przede wszystkim pracownicy muszą mieć świadomość, że ich najważniejszą rolą jest działanie na rzecz społeczeństwa, zdrowia, życia oraz interesów majątkowych. Dodatkowo muszą opierać swoje działania o najwyższej jakości etykę oraz kwalifikacje. Obowiązkiem osób wykonujących zawody zaufania publicznego jest także przynależność do samorządów zawodowych. Ostatnią cechą charakteryzującą te zawody jest działanie w sposób budzący zaufanie. Może być to zarówno kwestia tajemnicy, empatii, jak i dobrej woli oraz staranności. 

Zobacz też:  Jak zostać chirurgiem? Ilu lat potrzebujesz na kształcenie?

Jakie zawody obecnie są objęte zaufaniem publicznym?

Zawody zaufania publicznego to dość wąskie pojęcie wymagające spełnienia szeregu warunków. Tym samym ich lista nie jest długa, lecz znajdujące się na niej profesje charakteryzują się specyficznym zbiorem praw i obowiązków. Wśród nich znaleźć można takie zawody jak:

  • lekarz, farmaceuta, weterynarz
  • fizjoterapeuta, położna, psycholog
  • komornik, kurator, radca prawny, notariusz. 

Konstytucja RP zawiera pełną, zamkniętą listę zawodów zaufania publicznego. 

Czym charakteryzują się samorządy zawodów zaufania publicznego?

Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego zrzeszają się w samorządy. Tego rodzaju zgrupowania łączą oraz reprezentują między innymi osoby wykonujące zawody prawnicze, medyczne, ale również medyczne, związane z gospodarką rynkową oraz budowlaną. 

Jakie zadania mają samorządy zawodów zaufania publicznego?

Zawody zaufania publicznego zrzeszają swoich przedstawicieli w samorządach. Rolą tych instytucji jest przede wszystkim reprezentowanie interesów poszczególnych profesji, ale także kontrolowanie jakości wykonywanych działań. Izby oraz korporacje odpowiadają również za pilnowanie kwalifikacji uczestników oraz ich zasad moralnych i etycznych. 


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *